Site Logotype
Nezaradené

ROZMARÍN: zázračná bylinka proti vypadávaniu vlasov?

Rozmarín je známa kulinárska a liečivá bylinka. Táto rastlinka pochádza z oblasti Stredozemného mora, kde sa po stáročia používa ako dochucovadlo alebo liečivo. Má však účinky aj na vypadávanie alebo rednutie vlasov?

Rozmarínový olej

Vo veku 50 rokov sa s určitým stupňom vypadávania vlasov stretne asi polovica žien a až 85% mužov. Strata vlasov môže podkopávať sebavedomie a hľadanie lieku je veľmi náročné.

V posledných rokoch sa objavili tvrdenia, že rozmarín môže byť skvelou látkou na rast vlasov. Niektoré tvrdenia hovoria, že dokonca zabraňuje ich vypadávaniu. Hovorí sa najmä o rozmarínovom oleji.

Výskum rozmarínového oleja na rast vlasov je stále v plienkach, takže nemôžme s istotou povedať, že to bude fungovať pre každého jedného z nás. Ide však o prírodnú zložku, ktorá je bezpečná a je menej pravdepodobné, že sa pri jej používaní vyskytnú nežiadúce účinky.

Vlastnosti rozmarínu

Ľudia strácajú vlasy z mnohých dôvodov. Môže ísť o infekcie, reakciu imunitného systému, hormonálne zmeny, vek alebo dedičnosť.

Myšlienka, že by rozmarín mohol pomôcť s vypadávaním vlasov pochádza z jeho základných vlastností:

  • Má protizápalové vlastnosti
  • Podporuje krvný obeh.

Zlepšenie krvného obehu by mohlo zabrániť tomu, aby vlasové folikuly trpeli nedostatkom krvi (a tým živín a kyslíka), odumierali a viedli k vypadávaniu vlasov.

Čo na to hovoria výskumy?

Neexistuje žiadny dôkaz, že by rozmarín dokázal zastaviť vypadávanie vlasov v dôsledku chemoterapie alebo iných liekov. Štúdie však ukazujú, že by táto rastlinka mohla zvrátiť niektoré z najbežnejších foriem vypadávania vlasov.

Mužská plešivosť je forma vypadávania vlasov, ku ktorej dochádza, keď vedľajší produkt testosterónu nazývaný dihydrotestosterón (DHT) napáda vlasový folikul.

Testosterón je produkovaný v tele mužov aj žien, ale u mužov sa zvyčajne nachádza v omnoho vyššom množstve, takže vypadávanie vlasov sa u nich môže vyskytnúť častejšie, v skoršom veku a tiež vo väčšej miere.

Rozmarínový olej môže pomôcť práve pri tomto type vypadávania vlasov. Štúdia z roku 2013 zistila, že rozmarínový olej podporil rast vlasov (chlpov) u myší, ktorých vypadávanie vlasov súviselo s testosterónom. Hoci štúdia nie je presvedčivá, autori v nej teoretizujú, že rozmarínový olej by mohol brániť väzbe DHT na receptory, ktoré mu umožňujú napadnúť vlasový folikul.

Ďalšia štúdia z roku 2015 porovnávala rozmarínový olej s minoxidilom, populárnou a osvedčenou látkou používanou pri liečbe vypadávania vlasov. Ľudia s vypadávaním vlasom súvisiacim s DHT dostávali počas šiestich mesiacov buď rozmarínový olej alebo minoxidil.

Po troch mesiacoch nemala ani jedna skupina viac vlasov. V šiestom mesiaci však obidve skupiny zaznamenali výrazne zvýšenie rastu vlasov. Tento výsledok naznačuje, že rozmarínový olej môže podporiť rast vlasov, ale iba z dlhodobého hľadiska.

V rovnakej štúdií bolo tiež zvýšené svrbenie hlavy v skupine, ktorá sa liečila minoxidilom. Rozmarínový olej by tak mohol byť lepšou voľbou pre ľudí alergiami alebo sklonom k podráždeniu pokožky.

Niektoré štúdie, vrátane štúdie publikovanej v roku 2017, zistili, že rozmarínový olej môže pomôcť v boji proti plesniam a baktériám, ktoré spôsobujú infekcie pokožky. Takže, ak je vypadávanie vlasov spojené s infekciou, rozmarínový olej môže byť v takomto stave dobrým pomocníkom. Neexistuje však žiadny dôkaz o tom, že by mal rozmarínový olej nahradiť štandardnú liečbu.

Aká je teda účinnosť?

Ak sa bojíte vypadávania vlasov, môžete používať rozmarín ako prevenciu pred ich vypadnutím. Mali by ste si však byť vedomí toho, že žiadny doterajší výskum túto myšlienku priamo netestoval.

Keďže však môže rozmarínový olej pôsobiť proti účinkom DHT, môže byť jeho používanie efektívnou prevenciou v rodinách s anamnézou plešivosti.

Ako rozmarín používať?

Najjednoduchší spôsob je vyskúšať šampón s vysokou koncentráciou rozmarínového oleja. Takýto šampón si môžete pripraviť aj doma. Stačí pridať 10-12 kvapiek rozmarínového oleja do šampónu a vlasy s ním pravidelne umývať.

Rozmarínový olej môžete tiež aplikovať priamo na pokožku hlavy a nechať ho chvíľu pôsobiť.

Môžete si tiež vyrobiť rozmarínový koncentrát. Prevarte rozmarín vo vode. Následne túto zmes nechajte lúhovať aspoň 5 hodín. Dlhší čas lúhovania zvyšuje koncentráciu tejto zmesi. Túto zmes môžete preliať do fľaštičky s rozprašovačom (alebo obyčajnej fľaštičky) a pravidelne aplikovať na pokožku hlavy. Zmes skladujte v chladničke pre dlhšiu výdrž. Pred použitím koncentrát odskúšajte na koži predlaktia, aby ste predišli prípadnej alergickej reakcií alebo podráždeniu.

Príprava rozmarínového koncentrátu

Výsledky pri používaní sa prejavia až po dlhšej dobe (6 mesiacov). Takže používanie týchto produktov si vyžaduje pravidelnosť a trpezlivosť. Tehotné a dojčiace ženy by sa pred používaním takýchto produktov mali poradiť so svojim lekárom. Taktiež sa neodporúča ich podanie deťom.


Rozmarín nie je teda len skvelým dochucovadlom. Podľa vedy a osobných skúseností môže byť skvelým pomocníkom pri vypadávaní vlasov. Hlavne u ľudí, ktorých vypadávanie vlasov súvisí s mužskou alebo ženskou plešivosťou.

Disclaimer: Ak trpíte kožnými problémami alebo problémami s vlasmi, vyhľadajte prosím odbornú pomoc. Tento článok slúži len na informačné účely a nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci.

Zdieľať